pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze
będzie cieplej...

Ekogroszek

 • Czym ogrzać budynek?

  dodano: 2014-08-25 11:31:00

  EKOnomia + EKOlogia = EKOgroszek

  W swojej ofercie nie zapominamy o mieszkańcach, którzy znajdują się poza zasięgiem naszego systemu ciepłowniczego. Od kilku już lat oferujemy EKOGROSZEK – doskonałe paliwo stałe do kotłów retortowych.  Jeśli jesteście Państwo w trakcie wyboru sposobu ogrzewania, poniżej przedstawiamy kilka informacji, które, mamy nadzieję, przekonają Państwa do zalet ekogroszku oraz pieców retortowych.

  Ekonomiczna alternatywa

  Ekogroszek to paliwo stałe, wyprodukowane z węgla kamiennego o granulacji 6-30 mm, przeznaczone do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych. W ekogroszku zawartość siarki i popiołu jest obniżona, dzięki czemu jest bardziej przyjazny dla środowiska. W warunkach przeciętnej zimy, zużycie ekogroszku w gospodarstwie domowym, w kotłach o mocy 15-25 kW, wynosi ok. 1-1,5 kg na godzinę.

  Ekogroszek stanowi bardzo korzystną i ekonomiczną alternatywę wobec innych źródeł energii. Jest najtańszym, w porównaniu do oleju opałowego, gazu ziemnego oraz tradycyjnego węgla kamiennego, a także bardzo wygodnym opałem. Niższą cenę rynkową posiada jedynie miał, jednakże jego dużym minusem jest uciążliwe składowanie oraz podawanie do kotła, w szczególności kiedy pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się piec, jest niewielkie.

  Spalanie ekogroszku to również niska emisja substancji szkodliwych dla naszego środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej energetyczności. Połączenie ekonomii z ekologią zostało docenione przez wielu użytkowników o czym świadczy wciąż rosnący na niego popyt.

  Dlaczego kotły z podajnikiem retortowym?

  Kotły retortowe (inaczej "bezrusztowe") to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, które mogą być wykorzystywane między innymi do zaopatrzenia w ciepło domów mieszkalnych, budynków wielorodzinnych oraz obiektów rzemieślniczych, czy przemysłowych.

  Główne zalety to:
  • wysoka sprawność od 80 do 85%, gwarantująca najniższe koszty wytwarzania ciepła;
  • koszty średnio 2 razy niższe niż przy ogrzewaniu gazem, a czterokrotnie niższe od energii z oleju opałowego.
  • prosta obsługa kotła, która sprowadza się do okresowego (raz na 3-5 dni) napełniania kosza zasypowego paliwem oraz usuwania popiołu;
  • całkowicie bezdymny proces spalania;
  • elektroniczny układ sterowania kotła pozwala na programowanie procesu spalania ekogroszku w zależności od warunków eksploatacyjnych i pogodowych;
  • oszczędnością węgla w stosunku do zwykłych kotłów węglowych (na poziomie 10%-12%);
  • znacznie niższa, od dopuszczalnych prawnie norm emisyjnych UE, emisja szkodliwych gazów cieplarnianych;
  • możliwość podłączenia wymiennika ciepłej wody użytkowej do kotła – zapewnia to dostępność ciepłej wody przez cały dzień przy bardzo niskim koszcie.

                                fot. Defro.pl.

  Ekogroszek workowany, czy luzem?

  Na pierwszy rzut oka wygrywa ekogroszek kupowany luzem - jego atutem jest cena. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu wysokich parametrów opału w trakcie składowania oraz na komforcie użytkowania to bezwzględnie wygrywa ekogroszek workowany. 

  Główne zalety ekogroszku workowanego:
  • brak pyłu w kotłowni, który brudzi oraz może uszkodzić piec,
  • czyste i szybkie, precyzyjne uzupełnienie podajnika,
  • gwarancja dokładnej wagi kupionego opały,
  • monitoring ilości zużytego oraz pozostałego opału,
  • łatwe i wygodne składowanie oraz piętrowanie worków,
  • właściwa wilgotność wewnętrzna, utrzymująca się przez długi czas,
  • nie traci kaloryczności, nie wietrzeje przez co uzyskuje się większą wydajność – oszczędność może dochodzić nawet do ok. 25% w stosunku do ekogroszku przechowywanego luzem.

  Bardzo ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku, zarówno kupowanego luzem, jak i workowanego, jest zawartość siarki. Im ten parametr jest mniejszy, tym żywotność kotła będzie dłuższa.

  Wierzymy, że oferowany przez nas produkt to gwarancja poczucia komfortu i bezpieczeństwa oraz Państwa satysfakcja z poziomu kosztów ogrzewania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sprzedaży ekogroszku.

Aktualności

Sklep internetowy

Sprawdź ofertę

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: -6.3 °C
Prędkość wiatru: 2.3 m/s
Nasłonecznienie: 1.0 W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: 1788.6 m3/h
Moc źródła ciepła: 89.1 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.9 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.3 °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: 1446.0 m3/h
Moc źródła ciepła: 70.9 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.2 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 53.0 °C

facebook