pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze będzie cieplej...

Aktualności

 • Można być producentem energii

  dodano: 2019-07-10 10:26:00

  Energię można oszczędzać na różne sposoby, ale można ją też produkować. Coraz popularniejsze są panele fotowoltaiczne, które w systemie prosumenckim dają właścicielowi spore korzyści. Dobrze zbilansowana instalacja pozwala ograniczyć rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie. Właściciel instalacji zainstalowanej na dachu budynku jednorodzinnego w praktyce nie płaci za prąd, reguluje jedynie opłaty manipulacyjne i akcyzę.

   

  System prosumencki polega na tym, że nadwyżki energii kierowane są do sieci, która jest swoistym magazynem energii elektrycznej. Właściciel instalacji odbiera swoją nadwyżkę energii (wg wskaźnika 0,8) wtedy, gdy słońce nie świeci. W praktyce wygląda to tak, że instalacja latem wytwarza więcej energii niż wynosi na nią zapotrzebowanie. Nadwyżka trafia do sieci, którą właściciel instalacji odbiera sobie zimą. Dzięki takiemu mechanizmowi można opłaty za energię elektryczną zminimalizować właśnie do kilkunastu złotych miesięcznie.

  Na poniższej infografice pokazujemy zasadę działania systemu prosumenckiego wraz z hipotetycznym rozliczeniem instalacji wartości 17,3 tys. zł

Aktualności

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Kontakt

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: 16.9 °C
Prędkość wiatru: 1.2 m/s
Nasłonecznienie: 4.0 W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: 49.9 m3/h
Moc źródła ciepła: 1.3 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 66.8 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 35.5 °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: 777.0 m3/h
Moc źródła ciepła: 24.6 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 70.0 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 43.0 °C

facebook