pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze
będzie cieplej...

Aktualności

 • Magistrala wykonana zgodnie ze sztuką

  dodano: 2017-07-06 12:22:00

  O budowie magistrali ciepłowniczej w kierunku Bartąga oraz innych przyłączach realizowanych w tym roku rozmawiamy ze Sławomirem Obiedzińskim, kierownikiem Działu Budowy Sieci oraz Tomaszem Piotrowiczem, kierownikiem budowy.

  — Trwa jedna z największych inwestycji w dziejach olsztyńskiego MPEC-U. Mowa o budowie ciepłociągu w kierunku Bartąga... 
  — Właściwie jest to kolejny, trzeci etap inwestycji, który rozpoczął się już kilka lat temu. Budowa realizowana jest siłami własnymi MPEC. Powstanie sieć magistralna, która biegnie od osiedla Generałów przez sady należące do UWM, osiedle Zacisze aż do ronda w Bartągu. Trzeci etap inwestycji to aż półtora kilometra rury DN 300. Ułożenie tego odcinka pozwoli na podłączenie nowych odbiorców m.in. na Osiedlu Platinium, które powstaje na terenie gminy Stawiguda. Plany przewidują powstanie docelowo 16 budynków. Do nowo budowanej miejskiej sieci cieplnej przyłączają się również odbiorcy, którzy do tej pory ogrzewani byli z kotłowni gazowych. Decyzje taką podjęła część wspólnot mieszkaniowych z ulic Srebrnej i Złotej.

  — Proszę powiedzieć kilka słów o samej technologii...
  — Używamy standardowych rur preizolowanych, czyli takich, w których izolacja rur stalowych została przygotowana w fabryce. Rury stalowe są spawane, a następnie izolacja cieplna jest szczelnie zabezpieczana za pomocą muf elektrozgrzewalnych. Do izolowania połączeń spawanych rur preizolowanych stosujemy technologię szwedzkiej firmy Mittel, z którą MPEC współpracuje od lat. Do tego dochodzi oczywiście niezbędna armatura. Prace przy ułożeniu tego odcinka trwają od kwietnia i mam nadzieję, że do końca wakacji zostaną ukończone.

  Prace prowadzone przy ul. Złotej

  — Czy prace przebiegają bezproblemowo?
  — Oprócz utrudnień w terenie, w postaci chociażby wód gruntowych, które każdego dnia, przed rozpoczęciem pracy trzeba odpompować, warto wspomnieć o tym, że prace przebiegają w pobliżu zamieszkanych bloków. Stąd staramy się, aby prace w jak najmniejszym stopniu wpływały na życie mieszkańców. Kładąc sieć w pasie ruchu czy chodnika, po wykonanej pracy musimy zostawić wszystko w należytym porządku. Grunt musi być wymieniony i należycie zagęszczony, a nawierzchnia musi wrócić do stanu pierwotnego. Nie ukrywam, że staramy się, aby wyglądała nawet lepiej.
  Największym utrudnieniem, jeżeli chodzi o układanie takiej magistrali, jest konieczność wywiezienia tysięcy ton ziemi z wykopów, a z drugiej strony, przywiezienia w to miejsce tysięcy ton piasku, który zgodnie z technologią zostanie odpowiednio zagęszczony. Na swoje prace udzielamy gwarancji, dlatego wszystko musi być wykonane zgodnie ze sztuką. To wszystko przekłada się później na kontakty ze wspólnotami, administratorami czy też  urzędami.

  — Budowa magistrali to główne tegoroczne zadanie olsztyńskiego MPEC-U, ale nie jedyne...
  — Inwestycję tę chcemy zrealizować jak najszybciej, aby zdążyć z realizacją innych zadań. A tych w planie na ten rok jest ponad czterdzieści. Niedawno przyłączyliśmy do sieci budynki przy ulicy Jagiellońskiej, Niedziałkowskiego i Witosa. Warto wymienić  podłączenie kilku budynków przy ulicy Kościuszki, co wiązało się z przeciskiem pod ulicą Mickiewicza. Dalej, nowy kompleks budynków przy filharmonii oraz przyłącze do dużego marketu budowlanego, który powstanie przy skrzyżowaniu alei Sikorskiego z ulicą Tuwima. Warto podkreślić, że często jedno zadanie składa się z sieci rozdzielczej oraz przyłączy zasilających węzły indywidualne w kilku budynkach.
  Nie wszystkie zadania jesteśmy w stanie realizować środkami własnymi.  Również w 2017 roku, ze względu na ogrom prac, niektóre zadania zlecane są firmom zewnętrznym, które zostają wyłaniane na zasadzie przetargu.

  Prace przy pierwszym etapie budowy magistrali, prowadzone w 2014 roku. 

  — Czy to oznacza, że ten rok wyjątkowo obfity w inwestycje?
  — Ostatnie lata pokazują, że liczba wykonywanych inwestycji jest z roku na rok coraz większa. Oczywiście, musimy mierzyć siły na zamiary. To wszystko wiąże się z koniecznością zapewnienia finansowania. Dlatego plan realizacji jest zależny od możliwości ekonomicznych naszego przedsiębiorstwa.

  — Czas wakacji upłynie więc wam bardzo pracowicie...
  — Charakter naszej pracy wiąże się z sezonowością. W czasie sprzyjającej pogody staramy się wykonać jej jak  najwięcej. Nie oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym narzekamy na brak zajęć. Przy stosunkowo delikatnych zimach, jakie mamy w ostatnich latach, prace również przebiegają.

  Czasopismo Dobra Energia, 3 (19) czerwiec 2017, s. 8-9

Aktualności

Sklep internetowy

Sprawdź ofertę

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: -6.3 °C
Prędkość wiatru: 1.4 m/s
Nasłonecznienie: 1.0 W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: 1823.6 m3/h
Moc źródła ciepła: 91.9 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 96.3 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.4 °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: 1433.0 m3/h
Moc źródła ciepła: 70.2 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.3 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.7 °C

facebook