pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze
będzie cieplej...

Aktualności

 • Instalacja odgazowania próżniowego

  dodano: 2017-02-14 12:40:00

  Największym zagrożeniem dla sieci ciepłowniczych jest… korozja. Rozpuszczony w wodzie tlen może przyczyniać się do niszczenia stalowych rur przesyłowych bądź innych elementów systemu ciepłowniczego wykonanych ze stali, do ich perforacji, a w konsekwencji do rozszczelnienia, ubytku wody lub poważnej awarii.

  -Tlen zawarty w wodzie, powoduje korozję metalu, z którym woda się styka - tłumaczy Wiesław Prokopczuk, kierownik Wydziału Produkcji Ciepła - A zatem, zanim woda zostanie przesłana do sieci, musi spełniać określone parametry, jeśli chodzi o zawartość gazów i żelaza, zasadowość oraz PH, czyli twardość ogólną. Dlatego też wszystkie ciepłownie stosują różnego rodzaju instalacje, których zadaniem jest utrzymanie tych parametrów.

  Zbiornik instalacji odgazowania próżniowego w Ciepłowni Kortowo

  Wśród metod usuwania gazów z wody można wyróżnić między innymi odgazowywanie fizyczne, mechaniczne i próżniowe. W Ciepłowni Kortowo do 2014 roku działał odgazowywacz termiczny. Natomiast obecnie wykorzystuje się metodę odgazowania próżniowego. Podstawową różnicą pomiędzy instalacjami jest fakt, że druga z nich nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury wody wychodzącej z kotła. Dzięki temu - nawet wiosną i latem - zachowana jest ciągłość jej pracy, a woda trafiająca do sieci ma wymagane parametry.

  Zdaniem wielu fachowców branży ciepłowniczej, to odgazowanie próżniowe jest najlepiej sprawdzającym się rozwiązaniem. Jego dużym atutem jest bezpieczeństwo stosowania oraz możliwość pracy bez przerwy.

  Utrzymanie wysokich parametrów wody krążącej w sieci niesie za sobą niższą awaryjność ciepłociągów oraz podnosi komfort dostaw ciepła.

Zdjęcia

Aktualności

Sklep internetowy

Sprawdź ofertę

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: -6.4 °C
Prędkość wiatru: 1.6 m/s
Nasłonecznienie: 1.0 W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: 1814.9 m3/h
Moc źródła ciepła: 88.6 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.2 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.4 °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: 1454.0 m3/h
Moc źródła ciepła: 72.2 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.3 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.7 °C

facebook