pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze
będzie cieplej...

Aktualności

 • Czystsze niebo nad Olsztynem

  dodano: 2014-08-17 13:51:00

   

  Pod koniec lipca b.r. zakończono realizację projektu pn. „Redukcja emisji pyłów w MPEC Sp. z o.o. poprzez budowę nowego układu odpylania spalin”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego (PL04) „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Ogólna wartość projektu wyniosła 4.204.175 złotych, z czego dofinansowanie z NMF to 1.261.252 zł.

  Kompleksowym wykonawcą trzech instalacji na kotłach K3, K4 i K6, od projektu, poprzez produkcję i montaż było Konsorcjum INSTAL-FILTER i ENERGOSERWIS S.A., wyłonione w drodze postępowania przetargowego. Oczekiwanym rezultatem i wynikiem Projektu jest obniżenie emisji pyłów w ilości 76,474 ton/rok oraz docelowe obniżenie emisji pyłów do poziomu 25 mg/m3 dla gazu suchego przy stężeniu 6% tlenu.

  Instalacja odpylania na trzech kotłach WR-25 (fot. Instal-Filter SA)

  Redukcja emisji pyłów do atmosfery to jedno z priorytetowych działań MPEC w kierunku ochrony środowiska i  jakości życia mieszkańców Olsztyna. Z upływem lat zmieniają się również wymagania prawne, skłaniające do stosowania coraz skuteczniejszych technologii. Obecnie Ciepłownia Kortowo dostosowywana jest do najnowszych, rygorystycznych wymagań związanych z wprowadzeniem do krajowego systemu prawnego wymagań Unii Europejskiej - tzw. Dyrektywy IED o emisjach przemysłowych. Jej wymagania zaczną obejmować nas już od roku 2016, do pełnego wdrożenia do końca 2022.

   

  Ilość emitowanych przez Ciepłownię Kortowo pyłów w latach 2005-2013

  Źródło: Dane Spółki MPEC. 

  Zobacz też: O projekcie w Informatorze MPEC nr 11/10/2014. 

Aktualności

Sklep internetowy

Sprawdź ofertę

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: °C
Prędkość wiatru: m/s
Nasłonecznienie: W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

facebook