pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze
będzie cieplej...

Aktualności

 • Ciepło systemowe lekarstwem na smog

  dodano: 2017-01-13 12:36:00

  Raport UN Global Compact „Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze” jednoznacznie wskazuje, że pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw w Europie. W ostatnich dniach, również w Olsztynie, stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zanotowała znaczne przekroczenie emisji szkodliwych substancji w powietrzu.

  Przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego w powietrzu oraz innych substancji może być groźne dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczny jest pył PM 2,5, benzo(a)pireny oraz rtęć. Pył, ze względu na niewielką średnicę, z łatwością przenika do krwioobiegu. Wdychanie go przez dłuższy czas zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu oddechowego i nowotwory. Najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Według Światowe Organizacji Zdrowia długotrwałe wdychanie pyłu zawieszonego przyczynia się do skrócenia średniej długości życia – nawet o kilka miesięcy w stosunku do mieszkańca Europy Zachodniej. Benzo(a)pireny to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, obecne m. in. w dymie papierosowym. Ciekawe choć szokujące porównania ilości wdychanych benzo(a)pirenów pokazują, że mieszkańcy niektórych polskich miast wdychają rocznie niemal taką samą ilość tych substancji, co nałogowi palacze.

  Główną przyczyną powstawania smogu jest nie tylko transport samochodowy oraz produkcja przemysłowa. Szczególna sytuacja ma miejsce w śródmieściu oraz dzielnicach domków jednorodzinnych, ogrzewanych starymi piecami, tzw. śmieciuchami. Spalanie węgla w zbyt niskich temperaturach, stosowanie opału bardzo niskiej jakości oraz wrzucanie do pieców odpadów i innych, syntetycznych materiałów to główna przyczyna zanieczyszczeń powietrza w większych miastach. To także potwierdza, dlaczego zanieczyszczenie powietrza nad Polską nasiliło się wraz z nadejściem mrozów.

  Źródło grafiki: Magazyn Ciepła Systemowego, nr 32, http://www.cieplosystemowe.biz/program/magazyn-cs/.

  W przypadku budynków wielorodzinnych, wykorzystanie ciepła systemowego to najlepsze i najtańsze możliwe rozwiązania problemu.  Spółka MPEC prowadzi intensywne działania, mające na celu rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej i podłączanie nowych obiektów, tam gdzie jest to możliwe. Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, ze względu na efektywne wykorzystanie mocy cieplnej oraz regularną kontrolę emitowanych substancji w źródle ciepła, jest bardziej przyjazne środowisku.

  Co jeszcze można zrobić dla poprawy jakości powietrza w miejscu zamieszkania? Wybrać rower lub komunikację miejską. Zanieczyszczone powietrze to zagrożenie dla zdrowia naszych najbliższych i nas samych. Warto się o nie zatroszczyć.

  Zachęcamy do lektury artykułu z 32. numeru Magazynu Ciepła Systemowego:

  "Cichy morderca czai się w powietrzu" (kliknij)

   

Aktualności

Sklep internetowy

Sprawdź ofertę

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: -6.2 °C
Prędkość wiatru: 1.1 m/s
Nasłonecznienie: 1.0 W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: 1794.9 m3/h
Moc źródła ciepła: 88.2 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.8 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.4 °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: 1432.0 m3/h
Moc źródła ciepła: 69.8 MW
Temp. wody zasilającej MSC: 94.7 °C
Temp. wody zwracanej z MSC: 52.8 °C

facebook